środa, 10 lipiec 2024, Imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa

Pogoda w Janowie

Realizacje projektów

Nasz uczeń wicemistrzem !

Dnia 21 maja 2015 r. odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w lekkiej atletyce, w których startowali uczniowie Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Maciek Kaproń, uczeń klasy 3d, zdobył srebrny medal w rzucie oszczepem. Do zawodów przygotowywali go p. Małgorzata Lewczuk i p. Jarosław Kańkowski w ramach realizacji projektu Uczniowskiego Klubu Sportowego „ Atletic”, dofinansowanego ze środków Gminy Janów Lubelski.  Gratulujemy Maćkowi i opiekunom tego wyjątkowego sukcesu!


„Niepowtarzalni” wychowankowie Promyka.

Stowarzyszenie Przyjaciół Promyka, działające przy Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Promyk w Janowie Lubelskim, w ramach realizacji projektu pt. Jestem niepowtarzalny,  z  zadania publicznego pod nazwą: Dofinansowanie organizowanych przez instytucje, stowarzyszenia imprez o charakterze kulturalnym ,turystycznym, które mają na celu  propagowanie idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia w społeczności lokalnej, finansowanego przez Burmistrza Janowa Lubelskiego, organizuje czas wolny podopiecznym placówki. W czasie długiego weekendu, który obejmował również Dzień Dziecka, Stowarzyszenie umożliwiło wychowankom aktywne spędzanie czasu wolnego.

W pierwszy dzień weekendu odbyła się wycieczka rowerowa przez Lasy Janowskie do Momot Górnych, gdzie uczestnicy rajdu zapoznali się z miejscem największej bitwy  partyzanckiej - Porytowym Wzgórzem. Uczestnicy chętnie słuchali opowiadanej przez opiekuna historii miejsca, następnie udali się szlakiem partyzantów do Momot Górnych, gdzie zwiedzili drewniany kościół. Z powodu zbliżającej się burzy mieli okazję zmierzyć się z trudną sytuacją atmosferyczną, nabyli wiedzy, jak powinni się właściwie zachować i jakie podjąć środki ostrożności.

Kolejnego dnia weekendu wychowankowie czas spędzili w Parku Rekreacji Zoom Natury, pokonując swoje słabości fizyczne i psychiczne, przemierzając kolejne trasy w Parku  Linowym. Kosztowało to ich dużo wysiłku, ale satysfakcja z osiągniętego celu, był dla nich najlepszą rekompensatą.

Dzień Dziecka podopieczni placówki rozpoczęli przejazdem samochodami terenowymi po dzikich terenach leśnych okolic Janowa. Następnie zmierzyli się ze ścianą wspinaczkową,  która stanowi bazę ćwiczeniową dla strażaków. Mimo technicznych zabezpieczeń i wskazówek instruktora, wieża wywoływała u wielu wychowanków przerażenie. Dzięki  profesjonalizmowi i odpowiedniemu podejściu instruktorów każdy zdobył się na odwagę i pokonał swój lęk. Wiele śmiechu i radości dostarczyły uczestnikom zabawy: MegaTwister, Psie zaprzęgi, 5 osobowe narty, Chodzenie na szczudłach i Łyżka. Mimo niesprzyjającej pogody odbyło się ognisko, przy którym wszyscy uczestnicy ogrzali się i upiekli kiełbaski,  oraz dowiedzieli się jakimi sposobami można pozyskać ogień w ekstremalnych warunkach. Każde dziecko mogło spróbować swoich sił w wskrzeszeniu ognia. Deszcz i niska temperatura nie przeszkodziły w znakomitej zabawie.

Dopełnieniem atrakcji Dnia Dziecka było wyjście wychowanków do Janowskiego Ośrodka Kultury na film 3D pt. Krudowie. Film wywołał wiele pozytywnych emocji i był miłym zakończeniem długiego weekendu.

Prezes Stowarzyszenia     

Joanna Jaworska-Gumienik


Sukces Jacka Szczeckiego

W dniu 15 grudnia 2012 roku w Zamościu odbył się II Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny "Żaków" w tenisie stołowym. Bardzo dobrze zaprezentował się w nim zawodnik Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego  "Jawor", Jacek Szczecki. Jacek jest uczniem IV klasy i trenuje pod czujnym okiem pana Jarosława Kańkowskiego, podczas zajęć w Klubie, które w znacznej części dofinansowane są ze środków Gminy Janów Lubelski w ramach projektu: „Nie namawiaj mnie do złego – graj w tenisa stołowego”. W turnieju, w którym brało udział 86 zawodników i zawodniczek z 24 Klubów całego województwa lubelskiego, nasz młody Janowiak zajął wysokie II miejsce. Gratulujemy!


Piknik siatkarski”

W 2012 roku Stowarzyszenie Kultury Fizycznej ESKA Janów Lubelski zwanym dalej SKF ESKA, realizowała projekty, z zakresu prowadzenia działalności upowszechniania kultury fizycznej i sportu. Fundusze  na realizację tych zadań pochodziły ze środków Gminy Janów Lubelski w ramach oferty na realizację zadań publicznych w zakresie profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych w roku 2012 oraz upowszechniania kultury fizycznej sportu na terenie Gminy Janów Lubelski.

 Pierwszy projekt w ramach działalności profilaktycznej SKF ESKA przeprowadziła „Piknik siatkarski” zorganizowany w dniu 10.11.2012 na hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim.

W programie pikniku było:
- ćwiczenia siatkarskie,
- technika odbijania piłki,
- zabawy z piłką,
- turniej minisiatkówki – gry pojedyncze,

Zajęcia poprowadził trener zespołu SKF ESKA Janów Lubelski – Mirosław Sroka przy pomocy nauczycieli wychowania fizycznego z Publicznej Szkoły Podstawowej: Marzeną Sajdak, Włodzimierzem Kulpa oraz zawodników trzecioligowej drużyny seniorów SKF ESKA Janów Lubelski.

W zawodach uczestniczyły 35 dzieci, które rywalizowały w początkowej fazie w sześciu grupach. Trójka najlepszych dziewcząt i chłopców została nagrodzona pamiątkowymi pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Serdecznie gratulujemy wszystkim dziewczętom i chłopcom za dobrą zabawę i dobrą rywalizację.

We wrześniu bieżącego roku SKF ESKA wykonała kolejny projekt z upowszechniania kultury fizycznej i sportu na terenie Gminy Janów Lubelski, „Piaskiem po oczach”, taką nazwę miał turniej siatkówki plażowej mężczyzn. Do udziału w rywalizacji przystąpiły najlepsze drużyny z: Rzeszowa, Stalowej Woli, Niska, Kraśnika, Biłgoraja i Janowa Lubelskiego. Rywalizacja rozpoczęła się wczesnym rankiem na plaży nad zalewem w Janowie Lubelskim. Organizatorzy zapewnili słoneczną pogodę, stroje dla zawodników, napoje chłodzące oraz gorące posiłki, które podczas dnia dodawały energii zawodnikom w trakcie sportowej rywalizacji.
 


Oj działo się, działo w Łążku Ordynackim!!!

W 2012 roku Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz” w Łążku Ordynackim realizowała trzy projekty, w zakresie propagowania idei trzeźwości oraz zdrowego stylu życia w społeczności lokalnej. Fundusze  na realizację tych zadań pochodziły ze środków Gminy Janów Lubelski w ramach oferty na realizację zadań publicznych w zakresie profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych i narkotykowych w roku 2012.

            Pierwszy projekt w ramach działalności profilaktycznej „Bez papierosów i alkoholu, z dużą dawką atrakcji i humoru” Szkoła zrealizowała w okresie od 17 kwietnia do 26 maja bieżącego roku. W ramach powyższego projektu przeprowadzono dwa zadania:

  • Wspólny wyjazd uczniów i rodziców w Pieniny,
  • Spartakiadę rodzinną.

Obie imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wyjazd w Pieniny pozwolił uczniom po raz pierwszy zobaczyć góry, wędrować szlakami oraz przeżyć fascynujący spływ flisackimi tratwami przełomem Dunajca, wjechać kolejką na Palenicę, zwiedzić zamek w Niedzicy oraz podziwiać Jezioro Czorsztyńskie z ruinami zamku z pokładu statku wycieczkowego „Harnaś”. Z kolei „Dzień Rodzinki”, który odbył się już po raz piąty zgromadził w szkole w Łążku Ordynackim prawdziwe tłumy (około 200 osób). Imprezę rozpoczęła uroczysta akademia. Począwszy od przedszkolaków, a skończywszy na uczniach klasy VI – dzieci prezentowały ciekawy, starannie przygotowany program artystyczny. Było gromkie „Sto lat”, gorące życzenia dla rodziców i własnoręcznie wykonane upominki. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Fundacji „Elementarz”, która prowadzi już 2 lata naszą szkołę. Rodzice i uczniowie podziękowali panu Andrzejowi Jabłońskiemu i pani Urszuli Wieczorek wręczając kwiaty i medale. Następnie pani dyrektor szkoły Bożena Pałka zaprosiła wszystkich na plac szkolny, gdzie odbyła się druga część wspólnego świętowania. Do gier i zabaw dołączyli uczniowie z rodzicami i nauczycielami ze szkoły w Golcach, którą również prowadzi Fundacja „Elementarz”. Możliwości wspólnej zabawy było wiele: zabawy integracyjne, wyścigi sprawnościowe przygotowane przez harcerzy z Janowa Lubelskiego typu wyścigi w połączonych workach, na nartach drużynowych, przeciąganie elastycznej liny, chodzeniu na szczudłach itp. Najmłodsi lepili babki i budowali zamki z piasku i nie odstępowali nowych urządzeń na placu zabaw. Był mecz siatkówki oraz piłki nożnej synowie kontra ojcowie. By podołać takiej aktywności uczestnicy mogli w przerwach zajadać się pieczonymi nad ogniskiem kiełbaskami, próbować pysznych ciast upieczonych przez mamy, by na koniec dla ochłody lizać pyszne lody. Na zakończenie pani dyrektor wręczyła uczestniczącym rodzinom pamiątkowe dyplomy i podziękowała wszystkim za wspaniałe popołudnie spędzone aktywnie z dziećmi. Ten nasz mały jubileusz potwierdza potrzebę takich spotkań. Dlatego z pewnością odbędą się kolejne.

Kolejny projekt „Wakacje z dinozaurami i leśnymi duszkami” szkoła zrealizowała w okresie wakacyjnym bieżącego roku. Były to półkolonie dla dzieci, trwały one od 30 lipca do końca sierpnia, według określonego programu. Każdego dnia w godzinach od 900 do 1400 uczniowie brali aktywny udział w różnorodnych zajęciach. Były to gry i zabawy sportowe, leśne podchody, warsztaty garncarskie i wyjazd do Bałtowa oraz Sandomierza. Odbywały się pogadanki profilaktyczne oraz spotkanie z policjantem. Na zakończenie uczestnicy otrzymali drobne upominki. Dzieci w sposób zorganizowany, atrakcyjny i bezpieczny spędziły wakacyjny czas. Nabyły potrzebne w codziennym życiu prawidłowe sposoby zachowania w grupie oraz odpowiedniej postawy wobec używek. Dzięki dotacji zakupiony został również projektor multimedialny, który w trakcie projektu był, a obecnie jest skutecznym i atrakcyjnym sposobem nauczania. 

Trzeci projekt w ramach działalności profilaktycznej, który Szkoła obecnie realizuje to zajęcia sportowe przy muzyce – „Z muzyką i tańcem na Ty”. Prowadzone są pozalekcyjne zajęcia sportowe. Zadania w ramach projektu  będą realizowane do 30 listopada bieżącego roku. Dzięki dofinansowaniu projektu przez Gminę Janów Lubelski możliwe było zakupienie dla szkoły sprzętu grającego, który umożliwia oraz uatrakcyjnia prowadzone obecnie  zajęcia  oraz będzie wykorzystany w przyszłych zadaniach szkoły.

Dzięki realizowanym projektom skorzystały przede wszystkim dzieci, które z prowadzonych zajęć, ale również ze zorganizowanego wyjazdu w Pieniny, czy „Spartakiady Rodzinnej” wyniosły wiele przydatnej wiedzy, postaw i nawyków. Natomiast dofinansowanie kosztów projektów przez Gminę pozwoliło zakupić bardzo przydatny sprzęt, który szkoła na pewno wykorzysta w dalszej edukacji.

Zofia Startek

Nauczycielka Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz”

w Łążku Ordynackim


 


Jazda konna

Uczniowie klasy II, V i VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Momotach Górnych biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych w ramach projektu działań profilaktycznych „Nauka jazdy konnej dla dzieci, jako aktywna forma zdrowego stylu życia” w Ośrodku Jeździeckim „Karino” w Janowie Lubelskim.

Uczestnicy wyjeździli konno łącznie już 130 godzin. Oprócz jazdy odbywają się zajęcia teoretyczne związane z zasadami bezpieczeństwa i sztuki jeździectwa. Młodzi jeźdźcy moga samodzielnie siodłać konie i próbować swoich sił na padoku, pod bacznym okiem pana Bolesława Bosia, oraz instruktorów: Barbary, Agnieszki, Michaliny i Bartosza. Młodzież chętnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach, wypełniając sumiennie powierzone zadania. Do domu wracają zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych ADALBERT, a  sfinansowany został w całości ze środków Gminy Janów Lubelski.

 

 

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www