czwartek, 11 kwiecień 2024, Imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

Pomagamy bocianom

W okresie wakacyjnym coraz częściej możemy napotkać małe bociany, które uczą się latać, które próbują swoich sił. Taki mały bocian jest jeszcze osłabiony i czasem jego „pierwszy lot” może zakończyć się tragicznie, czyli złamaniem nogi. Takiego wypadku doznał wczoraj bocian zamieszkały w Momotach. Poszkodowanego bociana zauważył leśniczy, który powiadomił o tym Nadleśnictwo Janów Lubelski. Informacja ta została szybko przekazana do Urzędu Miejskiego. Na miejsce zdarzenia został wysłany pracownik urzędu, który poszkodowanego bociana odwiózł do Motycza, gdzie działa Stowarzyszenia Szansa dla Bociana prowadzące tzw. bociani szpital.

W  pierwszych dniach sierpnia coraz częściej możemy spotkać młode bociany. Uważajmy na ich obecność, a także bądźmy czujni. Młode bociany są jednak bardzo nieporadne. Po około sześciu tygodniach próbują same wstawać, a po około sześćdziesięciu dniach zaczynają latać. Zwykle ma to miejsce w drugiej połowie lipca i pierwszych dniach sierpnia. Uczą się wtedy, jak zdobywać pokarm i ćwiczą latanie.

Tekst: Dorota Kozdra, foto: Zbigniew Szmidt