piątek, 12 kwiecień 2024, Imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

Na straży janowskiej tradycji

Melodia płynąca od strony balkonu Janowskiej Kolegiaty. Codziennie przez cały maj o godzinie 6.00 nad Janowem Lubelskim rozbrzmiewają pieśni religijne. Orkiestra gra najpiękniejsze pieśni poświęcone Najświętszej Marii Panny. Pieśni budzą zadumę, zamyślenie. Przechodnie przystają, swój wzrok kierują w stronę balkonu. Mały balkonik mieści najwięcej czternaście osób. Są to muzycy, którzy bardzo często biorą udział w uroczystościach patriotyczno – religijnych. Na co dzień uczą się szkole, studiują, pracują, czy są już na emeryturze.  Łączy ich nie tylko zamiłowanie do muzyki, ale chęć kontynuowania tej pięknej janowskiej tradycji. To właśnie Oni stoją na jej straży.

Dziś, kiedy zachód słońca przykryje swym płaszczem Ziemię Janowską, po raz kolejny powróci pytanie – o nasze miejsce, o nasz cel. „Ten poranny koncert jest dla Maryi, dla ludzi, dla tradycji, że jeszcze można coś pięknego zrobić” – zaznacza jeden z muzyków. Godz. 6.30, muzyka milknie, wiatr kołysze nasze myśli. Jeszcze raz przystajemy. Po raz kolejny kierujemy swój wzrok w stronę Janowskiej Kolegiaty. Tym razem w ciszę wpłata się nadzieja i słowa jednej z pieśni.

Niniejszy majowy koncert udostępniamy Państwu dzięki przychylności autora  filmiku – Pana Zygmunta Sowy. Niech ta pieśń będzie zapowiedzią i zaproszeniem do kolejnego koncertu.

Dorota Kozdra