czwartek, 15 kwiecień 2021, Imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

Pogoda w Janowie

Janów Lubelski jako miasto sportu, ruchu i rekreacji

Janów Lubelski jako miasto sportu, ruchu i rekreacji - Tak można podpisać spotkanie branży turystycznej i okołoturystycznej, które odbyło się 15 listopada br. w Urzędzie Miejskim w Janowie Lubelskim. Przedstawiciele instytucji związanych z turystyką oraz szeroko rozumianej branży turystycznej przyjęli zaproszenie Burmistrza Janowa Lubelskiego i przybyli na spotkanie z przedstawicielami miasta. Wśród tematów wiodących zostały omówione takie zagadnienia jak podsumowanie sezonu turystycznego 2016,  przedstawienie kalendarza i zarysu największych imprez promocyjnych na 2017 rok, nowe wydarzenia promujące aktywny wypoczynek, w tym plany turystyczno – rekreacyjne związane z terenem Parku Rekreacji ZOOM NATURY. Pytając o miniony sezon turystyczny – Andrzej Wediuk z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie podkreślił, iż „bardzo dobrym pomysłem byłoby stworzenie pola biwakowego. Coraz więcej osób przyjeżdzających do Janowa Lubelskiego – zaznaczył Pan Andrzej –  pyta o tą formę wypoczynku. Warto tu zaznaczyć, kontynuował Andrzej Wediuk – iż, następuje zróżnicowanie wśród osób odwiedzających nasze miasto, czy gminę. Jest to albo klient indywidualny, albo są to towarzyskie grupy zorganizowane”. Miniony sezon pozytywnie wspomina Lucjan Butryn właściciel Ośrodka Wypoczynkowego ALMATUR. Dla Pana Lucjana miłym zaskoczeniem był fakt, iż w minione lato coraz więcej osób pytało o noclegi. Były to zielone szkoły, obozy młodzieżowe.

Miasto sportu i ruchu

Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono nowym wydarzeniom promującym aktywny wypoczynek. Burmistrz Krzysztof Kołtyś podkreślił, iż Gmina Janów Lubelski w przyszłości planuje powiększyć trasę rowerową, poprzez połączenie z trasą Green Velo. Temat turystyki rowerowej dominował przez całe spotkanie, a to za przyczyną faktu, iż w 2017 roku, a dokładnie 17 czerwca podczas Dni Janowa (sobotę) w Janowie Lubelskim odbędzie się Mazovia MTB Maraton, pod kierunkiem Cezarego Zamany – pomysłodawcy, organizatora i twórcy cyklu Mazovia MTB Maraton oraz wielu innych rowerowych imprez. Dodajmy, że na spotkaniu gościliśmy członków Grupy Bike Club, współorganizatorów maratonu. Marcin Kasprzak, Radosław Szymański, Marcin Pawusiak, Ryszard Majkowski. Marcin Kasprzak i Radosław Szymański wskazali, iż dobrą trasą na „taką” imprezę sportowo – rekreacyjną jest trasa żółta prowadzona od Porytowego Wzgórza, przez Janów Lubelski, Wierzchowiska. Przemawia za tym ukształtowanie terenu i przebieg samej trasy.

Miasto rekreacji

Interesującym punktem spotkania był kalendarz przewidzianych imprez na 2017 rok, który przedstawiała i omówiła zebranych Katarzyna Dzadz – Kierownik Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim. Oprócz wspomnianego maratonu, gmina Janów Lubelski planuje zmienić formę Festiwalu Kaszy Gryczaki (12- 13 sierpień 2017 rok, zespoły: Piękni i Młodzi, MIG). Jak wskazała Pani Katarzyna – „kolejna edycja Festiwalu Kaszy będzie Jubileuszowa, w 2017 roku, spotkamy się już po raz piętnasty. Cały czas pracujemy nad formą naszej imprezy promocyjnej i czekamy także na Państwa propozycje. Myślimy, aby połączyć kuchnię z muzyką, czyli stawiamy na kulturę i regionalne smaki. W pierwszy dzień planujemy, aby była to kuchnia krakowska, w drugi dzień góralska”. Oprócz cyklicznym imprez jak: Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie, Krajoznawczy rajd Rowerowy „Szlakiem Leśnego Skarbca”, w roku 2017, zmieni się także formuła FART-u. Zrezygnowano z kina plenerowego, ze względu na faktu, iż dystrybutorzy nie zgadzają się na wyświetlanie nowości w plenerze. Wszystkie filmy będą wyświetlane w Janowskim Ośrodku Kultury. Pani Katarzyna podkreśliła, iż będzie kino dla dzieci, dla dorosłych, spotkanie z aktorem, może dodatkowe atrakcje jak pokazy cyrkowe. Jeśli chodzi o film, planujemy wpisać w program FART-u maratony nocne z interesującym repertuarem”.

Wśród planów promocyjnym, interesującym pomysłem według uczestników spotkania byłoby wznowienie maratonu pływackiego nad zalewem, zorganizowanie rajdu rowerowego w Kruczku zimową porą, zorganizowanie Gry Terenowej. Ciekawą formą promocji jest udział w Targach Turystycznych, Konkurs z Paszportem Turystycznym po Ziemi Janowskiej, Konkurs Fotograficzny, czy konkurs na Pamiątki z Ziemi Janowskiej.

Swoją wartość jako miejsce sportu, ruchu i rekreacji posiada Park Rekreacji ZOOM NATURY. W przyszłości planowana jest jego rozbudowa. Wśród dodatkowych form ożywienia Parku są pomysły na zorganizowanie w każdy weekend spotkań o charakterze dyskotekowym, w niedzielę koncerty, a także uruchomić punkty sprzedaży produktów lokalnych.

Podczas spotkania rozwinęła się dyskusja, podczas której przedstawiciele instytucji z branży turystycznej przedstawili swoje pomysły i oczekiwania wobec promocji i turystyki w gminie Janów Lubelski. Zaznaczmy, że gościliśmy Jadwigę Tatarę – specjalistę w zakresie tworzenia wiosek tematycznych, która wspomniała zebranym o pracach związanych z powstaniem Wioski Miodowej w Wierzchowiskach w Gminie Modliborzyce.

Niniejsze spotkanie było kolejnym spotkaniem dotyczącym rewitalizacji. Pani Joanna Biłyk – ekspert z firmy EKO–GEO odpowiedzialna za Lokalny Program Rewitalizacji Janowa Lubelskiego, przedstawiła stopień zaawansowania prac nad opracowaniem Lokalnego  Programu Rewitalizacji Janowa Lubelskiego na lata 2016 -2022.

Tekst i foto: Dorota Kozdra

 

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www