poniedziałek, 15 kwiecień 2024, Imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

Jaki był Janów Lubelski w latach 1640 - 1680 ?

Odpowiedzią na wyżej postawione pytanie w tytule tekstu jest wystawa historyczna prezentowana na Rynku Starego Miasta…

W tym roku obchodzimy szczególną rocznicę 380 lecia lokacji Janowa Lubelskiego. Z powodu pandemii wszelkie działania zostały zawieszone.

Jak zwróciliśmy uwagę na stronie Janowa Lubelskiego prezentowane są znane postacie związane z historią naszego miasta, które zostały zaprezentowanie podczas wystawy w Muzeum Regionalnym pn. „W kalejdoskopie istnień Ziemi Janowskiej” w lutym br.

Na stronie Janowa Lubelskiego, czy na facebooku gminy Janów Lubelski zamieszczane są także informacje związane z historią miasta, czy prezentowani artyści – poeci, muzycy, rzeźbiarze, których wkład w „tworzenie historii” jest szczególny i wart uwagi..

Prezentowana na Rynku Starego Miasta wystawa z jaką mamy przyjemność zapoznać się od 31 lipca br.  jest kolejnym „elementem” przypominającym nam o tym  znaczącym wydarzeniu w historii Janowa Lubelskiego. Jest naszą cegiełką budująca pamięć o bogatych dziejach naszego miasta.

Jak informuje Muzeum Regionalne, które jest autorem wystawy „Janów Lubelski 1640 – 1680”: „prezentowane są wybrane materiały archiwalne dotyczące początkowych czterdziestu lat istnienia miasta, dokumenty, które określiły zasady funkcjonowania jego władz, uregulowały stosunki gospodarcze i społeczne pierwszych mieszkańców oraz ich relacje z właścicielami. W tym okresie miasto Biała zmieniło nazwę na Janów, polityka osadnicza ordynatów stworzyła jego wielokulturowe społeczeństwo, ukształtował się układ urbanistyczny miasta. Uzupełnieniem są biogramy właścicieli Janowa – Katarzyny Zamoyskiej, jej syna Jana oraz Marcina Zamoyskiego – czwartego ordynata.
Zaprezentowane reprodukcje archiwalnych dokumentów pochodzą w większości ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie”.

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą plenerową, która znajduję się na Rynku Starego Miasta

Tekst i foto: Dorota Kozdra