wtorek, 16 styczeń 2024, Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

Pogoda w Janowie

15 sierpnia 2020 roku - Święto Wojska Polskiego. Obchody w Janowie Lubelskim

15 sierpnia to znacząca i ważna data przywołująca wartości męstwa, waleczności oraz oddania Naszej Ojczyźnie. Święto Wojska Polskiego ustanowione na mocy ustawy przyjętej przez Sejm 30 lipca 1992 roku należy do jednych z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską 1920 r., zwaną „Cudem nad Wisłą”.

Tegoroczna 100 rocznica jest szczególna. Bitwa Warszawska zdecydowała o losach niepodległej Polski oraz przyszłości całej Europy. Decydującą rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. Dnia 15 sierpnia 1920 roku., w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy.

Jednym z ważnych "fragmentów" Bitwy Warszawskiej było zdobycie 15 sierpnia przez kaliski 203. Pułk Ułanów sztabu 4. Armii Sowieckiej w Ciechanowie, a wraz z nim - kancelarii armii, magazynów i jednej z dwóch radiostacji, służących Sowietom do utrzymywania łączności z dowództwem w Mińsku.

Szybko podjęto decyzję o przestrojeniu polskiego nadajnika na częstotliwość sowiecką i rozpoczęciu zagłuszaniu nadajników wroga, dzięki czemu druga z sowieckich radiostacji nie mogła odebrać rozkazów. Warszawa bowiem na tej samej częstotliwości nadawała przez dwie doby bez przerwy teksty Pisma Świętego - jedyne wystarczająco obszerne teksty, które udało się szybko odnaleźć. Brak łączności praktycznie wyeliminował więc 4. Armię z bitwy o Warszawę.

W wyniku Bitwy Warszawskiej straty strony polskiej wyniosły: ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych.

Obchody Święta Wojska Polskiego są bardzo uroczyste. Rokrocznie 15 sierpnia w naszym kraju odbywają się  Msze Święte w intencji poległych. W tym roku Janów Lubelski także dołączy do innych miast w Polsce, które uczci 100 rocznice Bitwy Warszawskiej. Organizatorami uroczystości jest ks. Kan dr Jacek Staszak, Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP, Artur Pizoń – Starosta Janowski.

W najbliższą sobotę tj. 15 sierpnia o godzinie 12.00 zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny Msza Święta na Placu Maryjnym przy Janowskiej Kolegiacie.

Po Mszy Świętej zostaną złożone kwiaty przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, który znajduję się obok budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. Rangę uroczystości podkreśli udział pocztów sztandarowych.

„Cud nad Wisłą” zyskał konotacje religijne, co wiąże się również ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

15 sierpnia obchodzone jest też Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane także jako Matki Boskiej Zielnej.  W tym dniu czci się Matkę Boską jako patronkę ziemi i roślinności. Święto to obchodzi się bardzo uroczyście. Rokrocznie z całej Polski zmierzają pielgrzymki na Jasną Górę, gdzie 15 sierpnia odbywają się główne uroczystości kościelne.

Opracowanie: Dorota Kozdra

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www