wtorek, 9 lipiec 2024, Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

Pogoda w Janowie

Ciekawostki i wspomnienia

Jak w duszach artystów Janów gra?380 – lecie Janowa Lubelskiego – 2020 r. „Widziałem tamten Janów” - pocztówki z widokiem Zalewu Janowskiego z lat 70 – tych XX wieku

Na trzech kolorowych pocztówkach z widokiem Zalewu Janowskiego z lat 70 – tych XX wieku możemy zobaczyć obrazki typowe dla małego, cichego kąpieliska w słoneczny, wakacyjny dzień.


Jak w duszach artystów Janów gra?380 – lecie Janowa Lubelskiego. Rowerem – miejskim szlakiem zabytków, pomników przyrody i stacji drogi krzyżowej w Janowie Lubelskim – 2020 r.

Dynamiczny rozwój turystyki rowerowej powoduje, że wiele miast wyznacza ścieżki rowerowe w zatłoczonych samochodami centrach. Ten proces wprowadzania roweru jako ekologicznego środka komunikacji ma miejsce również w naszym mieście.


Jak w duszach artystów Janów gra?380 – lecie Janowa Lubelskiego – 2020 r. „Widziałem tamten Janów” - pocztówki z widokiem Rynku Janowa Lubelskiego z lat 70 – tych XX wieku

Na czarno – białych pocztówkach z widokiem Rynku Janowa Lubelskiego z lat 70 – tych XX wieku możemy zobaczyć spokój kresowego miasteczka w letni, słoneczny dzień. Możemy też dostrzec wiele interesujących szczegółów, godnych umieszczenia w lokalnym muzeum czy skansenie.


Jak w duszach artystów Janów gra?Czy wiesz, że…?

Czy pamiętacie Gryczaki 2005? 15 lat temu w Janowie Lubelskim, 30 lipca, podczas III Festiwalu Kaszy „Gryczaki”, pobiliśmy rekord na najdłuższą białą kaszankę janowską. Kaszanka, w wykonaniu firmy Zakład Przetwórstwa Mięsa MATTHIAS Sp. z o.o. z Koloni Zamek, miała długość 159,35m i ważyła 144,4 kg!


Jak w duszach artystów Janów gra?Jak w duszach artystów Janów gra?

Oto „Pocztówka z Janowa Lubelskiego”, utwór skomponowany przez Sylwestra Bernaciaka, muzyka, kompozytora, nauczyciela gry na pianinie. Nagranie pochodzi z wieczoru autorskiego zorganizowanego z okazji wydania „Elementarza małego pianisty”, w którym utwór jest zamieszczony, jako ćwiczenie nr 82.


UM Janów LubelskiJak wyglądał Janów Lubelski w latach 90-tych?

Jak wyglądał Janów Lubelski w latach 90-tych? Jakie zdolne mieliśmy dzieci? Możemy to sprawdzić. Dziękujemy „Janowskiej Kolebce” za udostępnienie tego unikatowego filmu.  


UM Janów Lubelski

380 – lecie Janowa Lubelskiego – 2020 r. „Widziałem tamten Janów” - pocztówki z widokiem Kościoł

 

W epoce powszechnego internetu i zmierzchu tradycyjnej poczty warto wspomnieć pocztówki, stosowane od II połowy XIX wieku. Te karty do przesyłania krótkich wiadomości zawierają zwykle widok jakiegoś obiektu głównego a niejako przy okazji, w tle można obejrzeć aktualne wydarzenia w okolicy.


Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www