sobota, 13 kwiecień 2024, Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

Z kart historii... 80 lat temu

Siedemdziesiąt lat temu, 19 sierpnia 1950 roku, w Tułowych Górach niedaleko Janowa Lubelskiego, rozpoczęła się operacja wojskowa mająca na celu zlikwidowanie oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Adama Kusza. Zaangażowano w nią ponad 1800 funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Przy próbie wyjścia z okrążenia zginęło pięciu partyzantów: dowódca oddziału Adam Kusz, Władysław Ożga „Bór”, Stanisław Bielecki, Andrzej Dziura „Stach” i Wiktor Pudełko „Wiktor”.

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim

Foto: Mariusz Widz

Zdjęcie radiostacji przysłanej przez UB do grupy Adama Kusza wykonane w obozie oddziału w Lasach Janowskich 11.08.1950 r. Od lewej: Adam Kusz, Tadeusz Parylak i Tadeusz Haliniak. Fot. Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim