czwartek, 15 kwiecień 2021, Imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

Pogoda w Janowie

"Od pomysłu do działania"

Warsztaty z Rewitalizacji, jakie odbywały się w Janowie Lubelskim, mają na celu włączenie się mieszkańców w prace nad działaniami,  jakie należy podjąć  w obszarze rewitalizacji w naszym mieście. Gmina Janów Lubelski  przystąpiła do opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2022. W pracach uczestniczą przedstawiciele EKO-GEO Consulting z Lublina. 1.02.2017 odbył sie Konwent Rozwoju Gminy w którym uczestniczyli przedsiebiorcy i mieszkańicy.

 Przedsiebiorcy narzekali na rosnącą biurokrację jaka jest wymagana przy prowadzeniu firm. Niestety Gmina nie ma wpływu na ciągle zmieniające się przepisy podatkowe, ubezpieczeniowe itd. Poruszano także sprawę smogu w naszym mieście. Burmistrz Krzysztof Kołtyś przedstawił działania, jakie podejmuje Gmina Janów Lubelski w tym zakresie. W ubiegłych latach przy znacznym wsparciu finansowym z funduszy unijnych montowano solary oraz piece do ogrzewania domów o wysokich standardach ekologicznych. Jak zapewniał Burmistrz, ten kierunek działania będzie kontynowany w bieżącym roku. Planuje sie także zamontowanie  kilkunastu czujników na terenie miasta, które bedą podłączone do interenetu, każdy mieszkaniec bedzie mógł obserwować poziom zanieczyszczeń powietrza. Przyczyni się to do podjęcia działań w miejscach najbardziej zagrożonych. 

Podczas Konwentu zasygnalizowano potrzebę powrotu do pomysłu budowy drogi od ulicy Wojska Polskiego w kierunku Biłgoraja, skróciłoby to znacznie drogę pomiędzy dwoma miastami powiatowymi i przyczyniłoby sie do wiekszej współpracy gospodarczej. Sprawą pilną staje sie budowa północnej obwodnicy Janowa Lubelskiego od Zofianki przez Białą do Borownicy.

Jeden z uczestników apelował o podjęcie działań zabezpieczajacych miejsca zwiazane z historią Ziemi Janowskiej w szczególności cmentarze - kirkuty, Pikule, oraz budynki dawnych szkół i miejsc związanych z postaciami historycznymi. Wg. wypowiedzi należałoby pochylić sie nad uzupełnieniem tablic pamiątkowych przy pomniku Tadeusza Kościuszki.

Wiele tematów pokrywało sie ze sprawami poruszanymi podczas innych spotkań rewitalizacyjnych.

Tekst i foto: Jan Machulak

 

 

 

 

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www