środa, 10 kwiecień 2024, Imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

Janowskie obchody. W 100 - rocznice zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Mszą Świętą polową rozpoczęły się sobotnie uroczystości związane z obchodami 100 rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku zwanej „Cudem nad Wisłą”. Na pamiątkę tego „wydarzenia” dnia 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Ten dzień jest także szczególny w kalendarzu świąt religijnych, ponieważ obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – święto Matki Boskiej Zielnej. Toteż symbolem tego święta jest poświecenie ziół, kwiatów i zbóż.

Na Placu Maryjnym przy Janowskiej Kolegiacie wysłuchaliśmy homilii wygłoszonej przez ks. Ireneusza Rząsa. Msza Święta koncelebrowana była przez Ks. Infułata Edmunda Markiewicza.

Po Mszy ks. kan. dr Jacek Staszak – Proboszcz Parafii poświęcił piękne bukiety kwiatów i ziół przyniesione do kościoła. Po czym pod przewodnictwem obrazu Najświętszej Maryi Panny udaliśmy się po Placu Maryjnym.

Kolejnym punketm uroczystości odbył się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Po uroczystej Mszy Świętej zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kwiaty składał Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP z delegacją: córką Olgą i Magdaleną Kamińską (asystentka Biura Poselskiego). W imieniu gminy Janów Lubelski: Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa Lubelskiego, Czesław Krzysztoń – Zastępca Burmistrza wraz z Krystyną Ćwiek – Przewodniczącą Rady Miejskiej. W imieniu Powiatu Janowskiego: Artur Pizoń – Starosta Janowski, Michał Komacki – WiceStarosta wraz z Grzegorzem Krzysztoniem – Sekretarzem Powiatu. Kwiaty złożył również – Ryszard Majkowski – Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Władysław Sowa – Radny Rady Powiatu oraz harcerze z Piotrem Makiem na czele.

Dodajmy, że rangę sobotnich uroczystości podkreślił udział pocztów sztandarowych: Starostwa, Urzędu Miejskiego, Policji, Straży, Szkół. Poczet Urzędu Miejskiego reprezentowany był przez: Justynę Kamińską, Joannę Drzazga i Marcina Palenia. Wartę honorową przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego pełnili harcerze z Powiatowego Związku Drużynowego Janów Lubelski.

Tekst i foto: Dorota Kozdra