poniedziałek, 15 styczeń 2024, Imieniny: Domosława, Makarego, Dąbrówki

Pogoda w Janowie

Fotografia tradycyjna Sylwestra Hawryła - kolejny wernisaż w Muzeum Fotografii

Kolejny, 24. wernisaż mamy za sobą. Tym razem, spotkaliśmy się z fotografią tradycyjną. Technika negatyw-ciemnia-pozytyw i właściwa, przygotowana dla potrzeb wystawy oprawa to już od kilku lat bardzo żmudna, wręcz perfekcyjna praca Sylwestra Hawryła. Jego autorska wystawa „Obraz Światła” przemawia pięknem czarno-białych zdjęć. Warto było posłuchać opowieści pasjonata, ale i ciągle uczącego się fotografa.

Powrót do tradycji wykonywania zdjęć negatywowo-pozytywowych jest coraz to modniejszy, chociaż - jak mówi Sylwester, nie należących do rzeczy tanich. Sylwester przyjechał z małżonką, która o kosztownej pasji męża wolała nie opowiadać. Kolega Hawrył dla Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim, a szczególnie dla właściwej ekspozycji oryginalnych i posiadających już ponad 100 lat zdjęć, wykonanych przez patrona - profesora Władysława Bogackiego, dostarczył 19 specjalnych opraw - passe-portou o wymiarze 40x50 cm. Dziękujemy.

Również podczas wernisażu Tomasz Garbarczyk, mieszkający od wielu lat we Francji, otrzymał tytuł „Przyjaciela” naszej placówki. 59 kolejnych numerów czasopisma „Chasseur d`images” oraz „Le monde de la Photo” powiększyło dość pokaźną już bibliotekę muzealną, związaną z fotografią. Cieszy również fakt, że w tych trudnych czasach grono „Przyjaciół Muzeum Fotografii” się powiększa. Na wernisaż przybyli przedstawiciele Towarzystw Fotograficznych - z Ostrowca Świętokrzyskiego Andrzej Kosikowski oraz z Włodawy - Paweł Piędzio. Dziękuję. Dziękuję również wszystkim, którzy przybyli.

Również dla reklamodawców to jest i duża niespodzianka - 24 wystaw około 40 (najwięcej - ponad 100, najmniej - 20 osób) uczestników daje ponad 1000 odwiedzających.

Kolejna wystawa, początkiem września - jak wypada na jubileuszową 25 - całkowicie inna. A jaka? Tajemnica. Do początku września zapraszam na „Obraz światła” i spotkanie z twórczością Sylwestra Hawryła.

Antoni Florczak, foto: nadesłano

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www