środa, 10 kwiecień 2024, Imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

Ekonomia społeczna – czemu nie?

W ramach projektu realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowie Lubelskim pn. „Aktywizacja społeczno-zawodowa w gminie Janów Lubelski” dnia 20 sierpnia 2020r.  uczestnicy w/w projektu, mieli możliwość odwiedzenia Spółdzielni Socjalnych znajdujących się w Józefowie w powiecie biłgorajskim.

Wyjazd ten stanowił niezwykłą inspirację, ale również stał się praktycznym przewodnikiem  przy ewentualnym zakładaniu podmiotów ekonomii społecznej. Pomógł zdobyć szereg niezbędnych informacji i poszerzyć wiedzę potrzebną do pozyskania funduszy na rozpoczęcie działalności Spółdzielni Socjalnej.

W Józefowie, który jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zakątków Roztocza, działa aż 9 Spółdzielni Socjalnych, które zajmują się usługami dla mieszkańców. Jest to miejsce wyróżniające się na tle kraju pod względem działalności w zakresie ekonomii społecznej. Podczas wizyty mieliśmy przyjemność gościć w Spółdzielni Socjalnej Fundusz Aktywizacji Niepełnosprawnych aktywizującej osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, jest to jedna
z pierwszych Spółdzielni założonych na terenie miasta, o funkcjonowaniu i działalności grupie uczestników opowiedział prezes Pan Henryk Bednarczyk. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Spółdzielni Socjalnej Józefowski Ośrodek Usług Senioralnych, Centrum Turystyki „Roztocze”, PICCOLAND Sala Zabaw w Józefowie oraz  Józefowskie Centrum Usług Oświatowych gdzie skorzystaliśmy z przygotowanego poczęstunku.

Spotkanie poprowadził specjalista z zakresu ekonomii społecznej, a jednocześnie prezes jednej z w/w Spółdzielni, Pan Jarosław Dziura, który udzielił uczestnikom wyjazdu wyczerpujących informacji, wyjaśnił specyfikę działalności poszczególnych Spółdzielni, przekazując ogrom wiedzy oraz dając inspirację do działania.

Podczas wizyty uczestnicy mieli również możliwość rozmowy z Burmistrzem Miasta
i Gminy Józefów Panem Romanem Dziura, człowiekiem wspierającym nowatorskie rozwiązania z zakresu ekonomii społecznej, inicjatorem Spółdzielni Socjalnych na terenie miasta, które
 z powodzeniem łączą działalność ekonomiczną ze społecznym zaangażowaniem.

Mamy nadzieję iż wizyta ta stanowiła inspirację oraz wzór współpracy grupy ludzi celem zapewnienia miejsca pracy oraz polepszenia sytuacji społecznej i ekonomicznej.

Koordynator Projektu

Justyna Rząd