środa, 10 kwiecień 2024, Imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

380 – lecie Janowa Lubelskiego. Rowerem – miejskim szlakiem zabytków, pomników przyrody i stacji drogi krzyżowej w Janowie Lubelskim – 2020 r.

Dynamiczny rozwój turystyki rowerowej powoduje, że wiele miast wyznacza ścieżki rowerowe w zatłoczonych samochodami centrach. Ten proces wprowadzania roweru jako ekologicznego środka komunikacji ma miejsce również w naszym mieście. Coraz  więcej osób porusza się też zbliżonymi urządzeniami jak: wózki inwalidzkie, wrotki, rolki, deskorolki czy hulajnogi – w tym o napędzie elektrycznym. Po opanowaniu techniki jazdy, zdobyciu odpowiedniej kondycji i poruszaniu się zgodnie z prawem ruchu drogowego są to urządzenia bezpieczne zarówno dla korzystających oraz innych uczestników ruchu. Są bardzo pożyteczne dla otoczenia, bowiem nie zanieczyszczają środowiska.

W związku z tym Koło Terenowe PTTK „Ziemia Janowska” zaprasza na rowerowy, (wart oznakowania) szlak zabytków (też wartych oznakowania) oraz obiektów i miejsc historycznych. Niektóre z nich uznano w 2018 r. za stacje Drogi Krzyżowej, wyznaczonej na uroczystości 100 – lecia Odzyskania Niepodległości. Poruszając się szlakiem zobaczymy też okazałe pomniki przyrody.

W ścisłym centrum miasta szlak prowadzi chodnikami (pieszo) i jezdniami. Dalej od centrum jest więcej ścieżek rowerowych. Część z nich zbudowano w 2018 r. - są doskonale wykonane i oznakowane. Te starsze  wymagają lepszego oznakowania i poprawy dostępności (spoziomowania krawężników) dla mniej sprawnych ruchowo.

Szlak prowadzi przez: Rynek (Stare Miasto, miejsca egzekucji Powstańców Styczniowych i partyzantów II Wojny Światowej, pomnik Patrona Miasta św. Jana Chrzciciela), ul. Kilińskiego, ul. Piłsudskiego  (dawna  Synagoga Żydowska), ul. 3 Maja (miejsce pierwotnego Cmentarza Żydowskiego), ul. Kilińskiego, Park Miejski (miejsce po dawnej Cerkwi Prawosławnej, Pomnik Tadeusza Kościuszki, pomniki przyrody), ul. Jana Zamoyskiego (obiekty dawnego Obwodu Zamojskiego, Informacja Turystyczna z siedzibą Muzeum Regionalnego – budynek Kancelarii Obwodu Zamojskiego), ul. Ogrodową (Muzeum Regionalne  - budynek dawnego więzienia XIX w.), c.d. ul. Jana Zamoyskiego, ul. Wojska Polskiego (dawny Cmentarz Prawosławny i dawny Cmentarz Żydowski), ul. Partyzantów (stara ścieżka rowerowa), ul. Kardynała Wyszyńkiego (stara ścieżka rowerowa), ul. Wałowa, ul. Kołłątaja, ul. Szewska (Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej i Kolegiata – kościół parafialny p. w. św. Jana Chrzciciela), ul. Bialska (ścieżka rowerowa w budowie), ul. ks. Skorupki (nowoczesna ścieżka rowerowa, doskonale oznakowana, ze spoziomowanymi krawężnikami), ul. Jana Zamoyskiego (kościół parafialny p. w. św. Jadwigi), ul. Jana Pawła II (stara ścieżka rowerowa). Od Osiedla Mieszkaniowego już blisko do Rynku - przez Park Miejski i ul. Kilińskiego. Można też pojechać na środowe spotkanie KT PTTK „Ziemia Janowska” w Bibliotece Pedagogicznej – budynek Domu Nauczyciela przy ul. Ogrodowej.

Proponowany szlak jest atrakcyjny o każdej porze roku. Szczególnie w upalne, letnie dni, dbając o zachowanie bezpieczeństwa stanu korona wirusa, warto zatrzymać się na odpoczynek w bogatym w drzewa – pomniki przyrody Parku Miejskim. Tu florystyczną ozdobą są wyróżniające się kwietniki oraz majowe kasztanowce i czerwcowo / lipcowe, pachnące lipy. Bujne listowie drzew daje cieniste schronienie dla seniorów i opiekunek z dziećmi. Wiele osób szuka ochłody przy fontannie. Szkoda, że nie ma już dzikiego czosnku, który jeszcze kilka lat temu całymi łanami zasiedlał kwartały od strony  ul. Jana Zamoyskiego, swym zapachem odstraszał szkodniki a nawet stanowił witaminowy dodatek kanapki niejednego turysty.

Szlak jest okazją do prezentacji dorobku naszych przodków i kolejnych gospodarzy miasta. Spojrzenie w przeszłość z pewnością zachęci mieszkańców i przyjezdnych do zwrócenia uwagi na historię naszego miasta,  obchodzącego w tym roku jubileusz 380 – lecia swej lokacji.

Antoni Sydor – Przewodnik Turystyczny PTTK, Instruktor Turystyki Kwalifikowanej Rowerowej.
Foto: Jarosław Lalik - 2019 r.
Link do: „Plan miasta z oznaczeniem Stacji Drogi Krzyżowej + opis”.
Mapa: Jarosław Lalik - zał. PDF
Janów Lubelski, 14.08.2020 r.