poniedziałek, 15 styczeń 2024, Imieniny: Domosława, Makarego, Dąbrówki

380 - lecie Janowa Lubelskiego. Mjr Tadeusz Kuncewicz "Podkowa"

Kolejną postacią z wystawy " W kalejdoskopie istnień Ziemi Janowskiej" jest mjr Tadeusz Kuncewicz "Podkowa"

Tadeusz Kuncewicz ps. „Podkowa” (1916-1991 ) - żołnierz Armii Krajowej. Z konspiracją związał się w listopadzie 1939 roku. Podczas wysiedlania ludności Zamojszczyzny (1942-43) jego oddział przeprowadzał liczne ataki dywersyjne. W 1943 roku. liczył on okresowo do 120 ludzi. W styczniu 1945 roku. „Podkowa” został dowódcą dywersji Obwodu Zamość, gdzie tworzył siatkę konspiratorów.
27 kwietnia 1945 roku połączone polskie oddziały „Podkowy”, „Mata”, „Mściciela” oraz miejscowe oddziały ROAK i NSZ przeprowadziły spektakularną akcję i opanowały na kilka godzin Janów Lubelski, uwalniając z więzienia 15 aresztowanych więźniarek, uczestniczek Powstania Warszawskiego.
W czerwcu 1945 r. zgłosił dowództwu chęć przedarcia się do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Partyzanci przedarli się w kierunku amerykańskiej strefy okupacyjnej, którą przekroczyli 10 lipca 1945 roku. Rozbrojeni zostali przekazani stronie czechosłowackiej, która osadziła ich w Karlowych Warach. W lipcu 1947 roku. władze czechosłowackie przekazały ich polskiej stronie. „Podkowa” po pokazowym procesie został skazany na 10 lat więzienia. Po wyjściu z więzienia w 1955 roku. znalazł zatrudnienie na kolei. Tadeusz Kuncewicz był pierwszym Prezesem Środowiska Zamojskiego 9 pp leg. Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zmarł w 1991 roku. w Warszawie.

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim