wtorek, 16 styczeń 2024, Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

380 - lecie Janowa Lubelskiego. Kalendarium historii Janowa Lubelskiego - Styczeń

Od dziś rozpoczynamy publikację „Kalendarium historii Janowa Lubelskiego”.

Rozpoczynamy od miesiąca stycznia. Kalendarium zostało opracowane przez pracowników Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, pod przewodnictwem Pani Dyrektor Barbary Nazarewicz. Jako wstęp do kalendarium, otrzymaliśmy od nich tylko dwa, pełne skromności, zdania:

Kalendarium, które prezentujemy Państwu jest efektem wieloletniej pracy ze źródłami (dokumenty, kroniki, wspomnienia, relacje etc.), która nigdy nie będzie zakończona. Będzie ono przez nas sukcesywnie uzupełniane.

Styczeń:

8 stycznia 1683 r. Umiera Tomasz Zamoyski, drugi ordynat, mąż Katarzyny z Ostrogskich Zamoyskiej, fundatorki Janowa.
16 stycznia 1818 r. W Królestwie Kongresowym wprowadzone zostają nowe przepisy o podziale administracyjnym,w miejsce dotychczasowych powiatów wprowadzone zostają obwody, a Janów zostaje stolicą nowo utworzonego obwodu zamojskiego.
8 stycznia 1823 r. Zapada decyzja o wybudowaniu w Janowie więzienia (obecnie siedziba Muzeum Regionalnego).
26 stycznia 1908 r. Powstaje Janowskie Towarzystwo Konsumentów.
20 stycznia 1927 r. Utworzono w Janowie oddział Kasy Chorych.
1 stycznia 1943 r. Niemieckie władze okupacyjne przenoszą siedzibę starostwa z Janowa do Kraśnika.
12 stycznia 1953 r. Zostaje aresztowany pod zarzutem współpracy z nielegalną organizacją - Narodową Organizacją Wojskową, proboszcz janowskiego kościoła ks. Józef Dąbrowski.
27 stycznia 1955 r. Do Janowa przybywa ks. Franciszek Trochonowicz, w latach 1955-1969 proboszcz janowskiego Sanktuarium.
1 stycznia 1956 r. Przywrócony zostaje po wojnie powiat janowski.
5 stycznia 1978 r. Zmarł prof. Andrzej Cygan, długoletni, zasłużony nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń młodzieży Liceum Ogólnokształcącego w Janowie Lubelskim.
1 stycznia 1986 r. Zarządzeniem Wojewody Tarnobrzeskiego powstaje w Janowie Muzeum, które początkowo działa jako Oddział Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
28 stycznia 1986 r. Zmarł ks. Roman Kwieciński proboszcz Janowskiego Sanktuarium w latach 1969-1986.
1 stycznia 1999 r. W wyniku reformy administracyjnej Janów zostaje ponownie miastem powiatowym i powraca w granice woj. lubelskiego.